www.AkcaabatgencLik.Net
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
www.AkcaabatgencLik.Net

www.AkcaabatgencLik.Net

PortalliPortalli  AnasayfaAnasayfa  AramaArama  Latest imagesLatest images  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  

2007 OKS'de yeni sistem!!!

2 posters
YazarMesaj
fatma_81
Sitenun GüLi
Sitenun GüLi
fatma_81

Kadın
Memleketim : trabzon

2007 OKS'de yeni sistem!!! Empty
MesajKonu: 2007 OKS'de yeni sistem!!!   2007 OKS'de yeni sistem!!! Icon_minitimePtsi Nis. 16, 2007 5:43 pm

2007 OKS de uygulanacak olan yeni değişiklikler belli olmaya başladı:

*Diploma notu yüzde 15 etkili olacak
*Sınav tercihi bir kez yapılacak
*Öğrenci tercihlerinde 20 okul yazabilecek
*Tercihler öğrenci veya velisi tarafından internet üzerinden yapılabilecek
*OKS'nin soru sisteminde ise önemli bir değişiklik olmayacak.

Diploma notu yüksek olan öğrenci, OKS'de kazançlı çıkacak.
Bu sene ilk kez uygulanacak olan diploma notunun Ortaöğretim Kurumlar Sınavı'na (OKS) yüzde 15 yansıması ile öğrenciler ek olarak fazladan puan kazanma imkânına kavuşmuş oldu.
İlköğretim diploma notlarının Ortaöğretim Kurumları Öğrenci Seçme Sınavı'na yüzde 15 yansıması ile diploma notu 5 olan öğrencilere sınavda ekstra 75 puan verilecek. Buna göre diploma notu 5 olan öğrencilerin sınav sonucuna 75 puan daha eklenecek. Okulda diploma notu 5 olan yoksa 75 puan, en yüksek notu alana verilecek. Diploma notu 2 olanlara 30 puan verileceği dikkate alındığında en başarılı öğrenciler ile başarısı az olanlar arasında en fazla 45 puan fark olacak. Tüm soruları çözen öğrencilerin 500 puan aldığı sınavda bu yıl soruların değerlendirilmesi 425 puan üzerinden yapılacak. Öğrencilerin ilköğretim başarılarına göre elde edecekleri puan ise sınav sonucuna eklenecek.

OKS'de bu yıl uygulanacak önemli bir değişiklik ise tercihlerin bir kez yapılacak olması. Yeni sistemde öğrenciler en fazla 20 okulu tercih edecek, ikinci bir tercih yapamayacak ve tercihlerini değiştiremeyecek. İlk yerleştirme sonrasında öğrenciler, üst tercihlerinden birine puanının yettiğini görürse yeni bir yerleştirme isteğinde bulunabilecek. Bu şekilde ikinci bir yerleştirme daha yapılacak. Bu yeni uygulama, tekrardan tercih alınmasını gerektirmediği ve üste doğru yerleştirme öngördüğü için istenirse üçüncü bir yerleştirme imkanını da sağlayacaktır.

Başvuru ve tercihler yine okullar üzerinden internet aracılığıyla yapılacak. Ayrıca bu yıl öğrenciler başvuru ve tercihlerini internetten kendileri tamamlayıp okullara onaylatabilecek. Geçen sene birkaç öğrencinin, tercihleri dışındaki okullara yerleştirildiğini belirtmesi sebebiyle bu sene öğrenciler tercihlerini internetten sürekli izleyip kontrol edebilecek. Okullar da bakanlığın açıkladığı kontenjan rakamlarıyla kendilerininkilerin uyuşup uyuşmadığını takip edebilecek.
SusKun!
Administrator
Administrator
SusKun!

Erkek
Memleketim : TRABZON
İlgi Alanlarım : ...

2007 OKS'de yeni sistem!!! Empty
MesajKonu: Geri: 2007 OKS'de yeni sistem!!!   2007 OKS'de yeni sistem!!! Icon_minitimePtsi Nis. 16, 2007 9:03 pm

payşlaşımın için tesekkurler bol paylaşımlar

2007 OKS'de yeni sistem!!!
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Giresunspor'dan 4 yeni transfer ...
» Yeni Samsun ResimLeri.